Wędrówka po galeriach sztuki
04.04.2024, autor: Admin

 

Tuż przed Świętami, w czwartek 28 marca, uczniowie z Koła Plastycznego razem z profesor Martą Wysocką, wybrali się na wędrówkę po galeriach sztuki.
Obejrzeliśmy i polecamy ekspozycję w Warsztatach Kultury pt. "Słynne golasy w sztuce". To zabawna wystawa autorstwa Florentyny Nastaj. Możecie tu zobaczyć malarstwo będące nawiązaniem do słynnych obrazow i rzeźb, ukazujące nagie postacie w towarzystwie włochatych potworów. Jest Wenus z Milo, Spinario, św. Sebastian, Narodziny Wenus Sandra Botticelliego czy Trzy Gracje Rafaela Santi. To niektóre prace, wzięte przez Florentynę na warsztat. Akt w sztuce jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów, ukazuje ciało ludzkie w różnych sytuacjach.  Myślę,  że wystawa stanowi świetną lekcję historii sztuki. Nie znajdziecie tu erotyki, tylko piękno ludzkiego ciała, czasem osiągające miano symbolu.

Kolejna godna polecenia wystawa sztuki współczesnej to "Drobiazgi" w Galerii Białej. Jej autorami jest duet życiowo-artystyczny: Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski.
W swoich twórczych działaniach podejmują rozmaite eksperymenty formalne. Posługują się różnymi środkami artystycznego wyrazu, mimo to, dla każdego z nich, malarstwo pozostaje wciąż podstawowym sposobem opisywania, a także badania rzeczywistości. Mimo, iż tworzą osobne prace, ich wspólne wystawy są artystycznym dialogiem, w którym wypowiadają się w formie materialnych obiektów: obrazów, rzeźb, instalacji.
Tytułowe "Drobiazgi" to sprawy nieistotne: kurz z pracowni,  niepozornie przejawy miejskiej przyrody, rzeczy kompletnie niezauważane, a mogące stać się źródłem inspiracji czy pretekstem do zadawania pytań i zdobywania wiedzy.

Wystawa prezentuje cykle malarskie, powstałe w ramach studiów duetu w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS oraz inne prace z lat 2019-24.

Mieliśmy szczęście,  gdyż po wystwie oprowadzili nas artyści we własnej osobie. Wstęp na obie ekspozycje jest bezpłatny, można je oglądać do końca kwietnia.

#nudesinart #florentynanastaj #golasywsztuce #venus #historyofart  #warsztatykulturywlublinie #galeriabiala  #małgorzatapawlak #mikołajkowalski #drobiazgi #smallthings #wystawa #exhibition #malarstwo #obraz #rzeźba #instalacja