Podsumowanie projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch...”
29.06.2024, autor: Admin


Na początku czerwca br. zakończył się interdyscyplinarny projekt realizowany przy współpracy czterech Instytutów UMCS w Lublinie, tj. Instytutu Nauk Biologicznych (INB), Instytutu Nauk Chemicznych (INCh), Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach (INoKSiM) oraz Instytutu Psychologii (IP), we współpracy z szerszym środowiskiem naukowym, społecznym i artystycznym.

Projekt, w którym jako pierwsza wzięła udział klasa 2e miał na celu podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia, a także uwrażliwienie na problem zaburzeń dotykających coraz liczniejsze grono młodych osób poszukujących akceptacji, alienujących się w wirtualnym świecie. Przez 3 dni w miesięcznych odstępach czasowych, uczniowie uczestniczyli w różnorodnych interdyscyplinarnych zajęciach, w tym w warsztatach: psychologiczno-artystycznych (opiekunowie: Klaudia Banaś i Maja Boczek), biologiczno-chemicznych (opiekunowie: Izabela Harasymiak-Krzyżanowska i Agnieszka Bukowska) i  podsumowujących zajęciach plenerowych w Ogrodzie Botanicznym UMCS (opiekun: wychowawca Renata Sitarz).

„3 czerwca 2024r. miał miejsce finał projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch". Uczniowie klasy 2e udali się do Ogrodu Botanicznego UMCS na zajęcia plenerowe. Pierwszym  zadaniem było złapanie w stawie i umieszczenie w pojemniczkach jak największej liczby bezkręgowców. Następnie uczniowie przy wsparciu prowadzącego i z pomocą atlasu identyfikowali wybrane organizmy, które po kilku minutach zostały wypuszczone do stawu. W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty teatralne, w trakcie których uczniowie wykonali kilka ćwiczeń aktorskich i mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy. W tym samym czasie druga grupa rozwijała swoją kreatywność podczas warsztatów artystycznych. Ponadto uczniowie wzięli  udział w grze terenowej. Musieli szukać haseł w całym ogrodzie i wypełnić quiz z elementami psychologii i języków obcych. Na ostatnich warsztatach uczniowie z pomocą studentów mieli okazję przygotować m.in. kremy SPF i olejki do ciała. Na koniec miało miejsce ognisko. Każdy mógł upiec kiełbaskę i podziwiać uroki ogrodu. Finalnie odbyło się podsumowanie gry terenowej, rozdanie nagród i dyplomów ”.

Maja Jakubowska 2e

Galeria zdjęć