Marcin Świetlicki
12.11.2012, autor: Admin

Poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował z wieloma artystami, między innymi z Bogusławem Lindą i Cezarym Ostrowskim.

Urodził się 24 grudnia 1961 w Lublinie. Uczęszczał najpierw do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piaskach koło Lublina, a następnie do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po ukończeniu służby wojskowej w Słupsku zamieszkał w Krakowie (gdzie mieszka do dziś).

Jako dziennikarz związany ze stacją radiową Roxy FM, w której wraz z Grzegorzem Dyduchem prowadzi audycję "Ostatnia Niedziela".

Debiutował w lubelskim czasopiśmie "Akcent". Jego pierwszym tomikiem były „Zimne kraje”, wydane w 1992 roku przez fundację "brulionu", chociaż jeszcze przed debiutem został dostrzeżony przez krytyków i uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia brulionu. Do 2009 wydał siedemnaście tomików poezji.

Związany z redakcją podziemnego czasopisma "Tumult", dla którego przeprowadził jeden z pierwszych wywiadów z Maciejem Maleńczukiem.

W 1992 roku wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata założył grupę Świetliki, wykonującą jego teksty w oprawie rockowej. Jako wokalista Świetlików, posługuje się charakterystyczną manierą melorecytacji. Zespół wydał pięć płyt długogrających. Marcin Świetlicki znany jest także ze współpracy z wieloma muzykami alternatywnymi takimi, jak: Robert Brylewski, Cezary Ostrowski i jazzowymi (Mikołaj Trzaska).

Do 2004 roku pracował zawodowo jako korektor w redakcji "Tygodnika Powszechnego" w Krakowie. Przez pewien czas prowadził program telewizyjny Pegaz, w duecie z Grzegorzem Dyduchem. Zagrał główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego – zrealizowanego w formie spektaklu – „Małżowina” (1998) oraz gościnnie w filmie „Anioł w Krakowie” (2002).

W prozie pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 2006, wydając książkę „Dwanaście”, która dała początek trylogii – następnie ukazały się „Trzynaście” w 2007 i „Jedenaście” w 2008.