Magdalena Sztejman-Lipowska
12.11.2012, autor: Admin

Znakomita aktorka Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie ( 1990 - 1994 ); spektakl dyplomowy „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Jerzego Treli (rola Agafii Tichonowej). Od początku kariery zawodowej związana z Teatrem imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Otrzymała Złotą Maskę w 2006 roku za rolę panny Jean Brodie w spektaklu Jay Presson Allen w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W 2010 roku  laureatka nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego.

Kontynuuje rodzinną tradycję: jest córką Zbigniewa Sztejmana, znakomitego aktora i byłego dyrektora teatru. Aktorka bardzo wszechstronna: Równie dobrze sprawdza się w klasyce, jak i w repertuarze współczesnym. Debiutowała - bardzo udanie - rolą Heleny w "Śnie nocy letniej" Szekspira, a wybitną kreację stworzyła w "Najlepszych latach panny Jean Brodie".

Należy do najbardziej lubianych przez publiczność aktorek lubelskiego teatru. Świetny warsztat łączy z autentyczną vis comica, co sprawia, że jej role - nawet niekoniecznie główne - często bywają określane jako ozdoba spektaklu. Wystarczy wspomnieć choćby świetną, Aretinowską, Wdowę we "Wszystko dobre, co się dobrze kończy", znakomitą Dorynę w "Tartuffie" czy najnowszą kreację - arcyzabawną policjantkę Pałkę w "Wiele hałasu o nic".