Język polski

 

 

Paweł Ciechan

Kiedyś:
- uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie,
- student filologii polskiej najpierw w PWSZ w Chełmie a później na UMCS w Lublinie.
Dzisiaj:
- doktorant w Zakładzie Literatury Staropolskiej w Instytucie Filologii Polskiej UMCS,
- od grudnia 2011 nauczyciel języka polskiego w Unii.
Lubi:
- literaturę polskiego renesansu i baroku, fantasy, oglądać wyścigi Formuły 1, grać w siatkówkę, kibicuje Manchesterowi United.
Nie toleruje:
- chamstwa, ignorancji i polskich komedii romantycznych
Ceni:
- szczerość, otwartość i poczucie humoru.

 

Anna Dygas-Kałuża

Jestem nauczycielką języka polskiego. Poza zachęcaniem młodzieży do polubienia literatury staram się rozwijać jej zainteresowania i pasje teatralne oraz filmowe, organizując wyjścia na ciekawe spektakle i seanse.

 

Grzegorz Lech

absolwent Unii, polonista, miłośnik sztuk, a w szczególności malarstwa Petera Breugla,  filmów Bernarda Bertolucciego, poezji Thomasa S. Eliota i prozy Brunona Schulza; fun Massive Attack i Portishead; zwolennik Piątej Dyscypliny, zaiteresowania: aktualnie Hoshin Kanri; pasja: góry i tylko góry, które znajduję wszędzie. Na co dzień i od święta mąż Agnieszki, tata Tymka, Gabrysia i Nastusi oraz dyrektor Unii. Ulubiony aforyzm: "Jeśli można sobie coś wymarzyć, można także to zrealizować". (W. Disney). Credo: "Wierzę, że to, co robię, o małą drobinkę zmienia świat. Do tego trzeba ciężkiej pracy i wyobraźni.  Dlatego nie stoję w kolejce po bilet do nieba. Za dużo do roboty"

 

Justyna Malicka

- nauczycielka języka polskiego, bardzo lubi teatr i film (szczególnie filmy dokumentalne). Jej zainteresowania zawodowe oscylują wokół literatury faktu. Prywatnie mama i żona, a także właścicielka kota o imieniu Kleo:)

Agnieszka Piwnicka-Jagielska

- nauczycielka – pasjonatka, która, mimo wielu reform, wciąż lubi swoją pracę; doktor nauk humanistycznych UMSC, tutor; prywatnie kocha podróże, polską siatkówkę i morze. Góry tylko w zimie i tylko na narty. Ceni pisarstwo Bułhakowa, Dostojewskiego, Gombrowicza, Camusa i Exupery’ego, a nade wszystko Tokarczuk. Ma też ulubionych poetów, do których należą: Szymborska, Różewicz, Herbert, Tuwim i Gałczyński. Dla uczniów ma przesłanie pochodzące ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”, które brzmi: „Chwytajcie dzień. Uczyńcie swoje życie niezwykłym”.

 

 

Magdalena Skwarczyńska-Zuch

Absolwentka Unii, po latach powróciła do swojej szkoły, by teraz tutaj rozwijać pasję, jaką jest praca z młodzieżą i nauczanie języka polskiego. Zależy jej, by uczniowie poprzez spotkanie ze słowem i literaturą uchylali drzwi do coraz nowszych i ciekawszych przestrzeni swojego życia. Według niej humanista to ten, kto nie ustaje w poznawaniu świata i ludzi.

Ukończyła polonistykę i studia filmowe. Jest egzaminatorem egzaminu maturalnego OKE w Krakowie i ekspertem awansu zawodowego nauczycieli, a także koordynatorem współpracy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej z Instytutem Filologii Polskiej UMCS.

 

Aneta Teterycz

Moja pasja i moja praca to spotkanie z drugim człowiekiem i odkrywanie go - przez rozmowę, literaturę, film, a czasami ciszę... To ciągła i fascynująca przygoda w świecie ludzi.
Jestem nauczycielem języka polskiego i coachem albo coachem i nauczycielem. Na pewno umysłem ścisłym w skórze humanisty.
Kocham podróże, a w nich poznawanie ludzi, ich kultury, melodii języka, nowych smaków i zapachów.
Nie potrafię żyć bez książki, kawy i kontaktu z przyrodą.
Nie znoszę nudy i głupoty.