Janusz Józefowicz
12.11.2012, autor: Admin

Magister sztuki, choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser, pierwszy manager muzyczny Edyty Górniak i Nataszy Urbańskiej.

Urodził się 3 lipca 1959 w Świeciu. Absolwent Szkoły Podstawowej w Borzechowie i klasy matematyczno - fizycznej w III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie (1978), a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał wyróżnienie za rolę dyplomową (Marco) w spektaklu „Widok z mostu” Artura Millera. Tańca uczył się w Szkole Wokalno -Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena. Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. "Złe zachowanie" był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze Ateneum i teatrze Rampa, którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród. W 1990 r., od rządu amerykańskiego otrzymał stypendium na 6 - tygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu. Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim - wykładał na berlińskiej Kunst - Forum. Przez dwa lata organizował tzw. "Mode-Theater". Były to imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów.

Od listopada 1992 dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. W latach 1999/2000 pedagog w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył studio artystyczne "METRO", gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się tańca klasycznego, współczesnego, wokalu, stepu, akrobatyki itp.
Pomysłodawca i reżyser musicalu „Metro”, którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 30 stycznia 1991. Sukces spektaklu pozwolił na debiut na Broadwayu 16 kwietnia 1992. Przedstawienie odbyło się ponad 1300 razy. Za muzykę i libretto musical "Metro" został nominowany do broaway'owskiej Tony Award w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. W 1998 r. kompania muzyczna POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu "Metro" podwójną płytę platynową. Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Anna Frankowska, Barbara Melzer, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek i inni.

Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, między innymi: musical “Piotruś Pan”, musical „Romeo Julia”, komedia muzyczna „Panna Tutli Putli”, „Halka”, „Krakowiacy i Górale”, „Zemsta nietoperza” oraz opera Roger’a Waters’a „Ca Ira”, musical „Prorok”, „Czarownice z Easwick”, "Lolita".