Beata Kozidrak
12.11.2012, autor: Admin

Piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm.

Urodziła się 4 maja 1960 w Lublinie. Uczęszczała do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Karierę zaczęła w 1978 na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając utwór "Piechotą do lata" i zdobywając drugą nagrodę w konkursie Debiuty.

W latach 80 i 90 występowała z grupą Bajm, z którą nagrała 10 albumów (wszystkie uzyskały status złotych lub platynowych, sprzedając się w sumie w nakładzie ponad 3,5 miliona egzemplarzy).
W 1995 roku Beata Kozidrak została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu statuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz "twórczy wkład w rozwój polskiej kultury".

W 1998 Beata Kozidrak rozpoczęła karierę solową, wydając album zatytułowany „Beata”. Doczekał się on znakomitych recenzji od krytyków, przyniósł dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 200 000 egzemplarzy. Po sukcesie solowego krążka kontynuowała współpracę z Bajmem.

Jej kolejnym solowym projektem był album „Teraz płynę”, wydany w 2005. Nagrany z udziałem amerykańskich jazzmanów, został dobrze przyjęty przez krytykę i podobnie jak solowy debiut uzyskał status platynowego (70000 sprzedanych egzemplarzy).

W listopadzie 2010 roku ukazał się singiel Urszuli, "Ten drugi", do którego tekst napisała Beata.

Beata Kozidrak jest laureatką kilkunastu międzynarodowych festiwali, m.in. w Szwecji (Karlshamn), Jugosławii (MESAM) i Finlandii (Lahti).

W 2012 r. wystąpiła w trzeciej edycji programu TVP "Bitwa na głosy" jako trenerka drużyny z Lublina.