19 maja w Galerii Pracowni MDK nr 2 w Lublinie odbył się wernisaż 150 linorytów.
W wystawie wzięli udział niemal wszyscy uczniowie klas pierwszych naszego Liceum. Grafiki zostały wykonane w szkole podczas lekcji plastyki z Panią Martą Wysocką.
Większość osób pracowała przy linorytach po raz pierwszy. Po wykonaniu matryc uczniowie wzięli udział w warsztatach w pracowni plastycznej Pani Anny Staniak MDK nr 2 w Lublinie, gdzie mieli możliwość wykonać odbitki na profesjonalnej prasie graficznej.
Grafika to obok malarstwa i rzeźby jedna z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych. Przez stulecia odgrywała decydującą rolę w rozpowszechnianiu kultury, a jej język fascynował wielu wybitnych artystów: Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Francisco Goya, Toulouse-Lautrec, Andy Warhol. Grafika artystyczna, zw. tradycyjną lub warsztatową, obejmuje techniki pozwalające na wielokrotne powielanie na papierze z uprzednio przygotowanej formy – matrycy. W rękach artysty jest cały proces twórczy – od projektu, przez opracowanie matrycy, do wykonania odbitek, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Ilość odbitek uzyskanych z jednej płyty zależy od techniki. Każdą z technik charakteryzuje niepowtarzalna jakość, niekiedy są łączone, co wzbogaca walory odbitki graficznej. Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, w której matryca wykonana jest z linoleum. Po raz pierwszy została użyta w 1890 r. w Niemczech do produkcji tapet. Na początku XX w. spopularyzowana w grafikach artystycznych, a później stosowana m.in. przez Henriego Matisse’a pod koniec lat 30. XX w. oraz przez Pabla Picassa, którego większość linorytów pochodzi z końca lat 50. XX w. Technika ta nigdy nie została porzucona przez artystów, jest stosowana również obecnie mimo dużego zainteresowania nowościami technicznymi. Do opracowania matrycy używa się dłut, nożyków, igieł i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie lub za pomocą kostki introligatorskiej. My, do opracowania matryc użyliśmy dłut, a odbitki wykonaliśmy na ręcznej prasie.
Serdecznie zapraszamy na wystawę (do 9 czerwca.2023)!