Psycholog szkolny

 

Godziny pracy psychologa szkolnego
pani mgr Joanny Ptasińskiej


Poniedziałek- Piątek:  9.00 - 14.00

Serdecznie zapraszam również na konsultacje online (po wcześniejszym ustaleniu dogodnego terminu).
Kontakt: j.ptasinska@lo3.lublin.eu

 

 

O mnie:
Jestem psychologiem, ukończyłam studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Swoją pracę dyplomową pisałam w Katedrze Psychologii Społecznej i nie ukrywam, że to właśnie ta dziedzina jest mi najbliższa. Interesuję się także psychologią kliniczną. Obecnie jestem w trakcie realizowania studiów podyplomowych z zakresu psychodietetyki. Jestem także absolwentką studiów licencjackich z filologii niderlandzkiej.

Zajęcia grupowe dla uczniów
Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć z uczniami staram się poruszyć tematykę, która może wspomóc ich w procesach decyzyjnych oraz codziennym funkcjonowaniu zarówno w środowisku szkolnym jak i poza nim. Zależy mi na rozbudzeniu w uczniach ciekawości i wspólnej dyskusji, aby jak najlepiej poznać i zrozumieć ich punkt widzenia. Chciałabym, aby uczniowie wynieśli jak najwięcej wiedzy i refleksji z naszych spotkań. Omawiając różne zagadnienia staram się podkreślać to, jak ważna jest samoświadomość oraz realizacja własnych planów i marzeń. Jestem otwarta na propozycje uczniów w zakresie tematyki zajęć i ich organizację.

Tematyka zajęć:
- autoprezentacja
- motywacja
- zarządzanie sobą w czasie
- zdrowie psychiczne
- zagadnienia związane z psychodietetyką
- radzenie sobie ze stresem
- efektywna komunikacja
- efektywne uczenie się
- inteligencja emocjonalna
- uzależnienia

Spotkania indywidualne
Oczekiwania, które stawia przed nami życie, często nas przytłaczają. Młodzi ludzie są w szczególnym położeniu, ponieważ to właśnie w liceum stają w obliczu decyzji, od której zależy ich przyszłe życie zawodowe. To wiek, w którym czasami dopiero odkrywa się swoje prawdziwe pasje i marzenia, co tym bardziej wpływa na układanie planów na przyszłość. Odczuwana presja w środowisku szkolnym i pozaszkolnym może łatwo doprowadzić do poczucia zagubienia i licznych myśli, z którymi nie jest łatwo się uporać. Bardzo liczę na możliwość pomocy uczniom w obliczu takich sytuacji i wsparciu w odkrywaniu swoich aspiracji.

W trakcie tych spotkań jestem w stu procentach otwarta na drugą osobę, jej problemy i dylematy. To jedna z tych form kontaktu z uczniami, którą cenię sobie w sposób szczególny, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy temat można w sposób komfortowy poruszyć na forum grupy. Spotkania indywidualne dają możliwość analizy każdego tematu, z którym przychodzi uczeń. Staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w taki sposób, aby każdy otrzymał wsparcie i pomoc, jakiej potrzebuje.

Współpraca z rodzicami
Serdecznie zapraszam rodziców na indywidualne spotkania i konsultacje. Różnice pokoleniowe często mają wpływ na relacje. Dlatego wychodzę z założenia, że istotne jest poznanie punktu widzenia nie tylko ucznia, ale również rodzica. Podczas takich konsultacji możemy omówić sposoby, które usprawnią komunikację z dzieckiem lub wesprą je w samorealizacji.