Program STEM4youth w Unii!
29.01.2018, autor: Admin

„Jesteśmy jedyną szkołą w województwie lubelskim, która objęta została tym programem. Nowe możliwości kształcenia, zajęcia laboratoryjne, specjalistyczny sprzęt, który zostanie nam przekazany w najbliższym czasie i współpraca z Politechniką Warszawską, na pewno uatrakcyjnią naukę uczniom z klas matematyczno–fizycznych”- powiedział Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Pokazanie, jaką pracę mogą zdobyć absolwenci kierunków ścisłych i jak na rozwoju tych nauk zyskują gospodarka i społeczeństwo – to główne zadanie programu STEM4youth. Badacze z kilku krajów Unii Europejskiej, koordynowani przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, opracowują w tym celu platformę e-learningową i materiały dydaktyczne, które pokażą, że przedmioty ścisłe opłaca się studiować.

Na platformie będą umieszczane materiały do nauki matematyki, fizyki, astronomii, chemii, medycyny, inżynierii i nauki obywatelskiej. Każdy z uczestniczących w programie krajów stworzy informacje w swoim języku narodowym i po angielsku. Zespół z Politechniki Warszawskiej skupi się na fizyce. Koordynator projektu dr Przemysław Duda z Wydziału Fizyki PW zapowiada, że naukowcy będą jeździć z przygotowanymi materiałami do szkół.

STEM4youth na PW będzie kontynuacją realizowanego już projektu e-fizyka. W jego ramach przygotowano bezpłatny multimedialny podręcznik do nauki fizyki w liceach. Zarejestrowane szkoły mogą też korzystać ze zdalnego laboratorium do nauki fizyki. Przez Internet sterować można urządzeniami w laboratorium na PW i obserwować przez kamerę internetową wynik eksperymentów. Zespół z PW przygotował też wirtualne laboratorium, w którym dostępne są symulacje eksperymentów.