Noc KulturUnii
31.05.2022, autor: Admin

 

"Muzyczne pocztówki ze świata" - świetlica, godz. 19.00
Wykonawcą koncertu będzie chór Kantylena - działający od 1993 roku zespół licealny skupiający młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W programie znajdą się utwory polskich kompozytorów współczesnych - zarówno świeckie jak i religijne, a ponadto utwory gospel, melodie ludowe z różnych krajów i przeboje muzyki rozrywkowej. Utwory będą wykonywane zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu. Koncertem zadyryguje Małgorzata Nowak kierownik artystyczny i dyrygent chóru. Koncerty chóru Kantylena podczas Nocy Kultury należą już do tradycji i gromadzą rodziny chórzystów, społeczność III LO oraz absolwentów chóru.

"DYPLOM Tommyego Blocka" - sala gimnastyczna, godz. 19.00
Wystawa "DYPLOM" przedstawia cykl zdjęciowy pt. „Schola vitae” absolwenta III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie Tommyego Blocka wykonany w drugiej połowie 2021 roku. Na 9 szkolnych sceneriach przedstawionych jest 9 modeli i modelek w wieku licealnym. Autor poprzez umieszczenie stylu swojej twórczości w przestrzeni szkolnej oddaje hołd murom tej szkoły, a estetyka zdjęć przeplata styl reportażowy z portretem aranżowanym. Tytuł wystawy nawiązuje do pierwotnej myśli cyklu, który został zrealizowany przez artystę w klasie maturalnej. Jak sam pisze w swojej publikacji „tłumaczę sobie to [projekt] jako „dyplom” – choć dopiero licealny, to jednak bardzo potrzebny, aby pokazać jak się czuję i widzę codzienność w tej szkole.”

Jednodniowy wernisaż w budynku szkoły, w której zostały zrealizowane prace ma pozwolić widzowi na chwilę wejść pomiędzy zdjęcia, autora i szkołę która jak nazwa cyklu ukazuje jest szkołą życia.

"Raj utracony" - świetlica, godz. 20.15
Raj utracony na podstawie tekstu Johna Miltona to historia wygnania człowieka z miejsca szczęśliwego i pełnego obfitości. Opowieść znana każdemu, choć Milton nieco inaczej ją ujmuje niż w biblijnym pierwowzorze. Są archaniołowie, Adam i Ewa, ale konsekwencje grzechu już nie są takie oczywiste. Teatr 19.99 w muzycznej oprawie opowiada o tym, jak „ziemia odczuła tę ranę bolesną”, a „Ewa ze smakiem zjadła grzechu owoc”.